EKOMUZEJ HMELJARSTVA IN PIVOVARSTVA SLOVENIJE

Spremljajte nas
12. 6. 2013

TERMALNO SAVINJSKO PIVO KUKEC

Po letu dni Zavod za kulturo, šport in turizem Žalec dopolnjuje ponudbo savinjskega piva Kukec, s temnim termalnim pivom.

Termalno pivo je kot novo vrsto piva in prvo pivsko znamko uveljavil žalski in laški pivovar Simon Kukec (1838-1910) okrog leta 1900 v Laškem.

S številnimi poskusi je ugotovil, da termalna voda pivu izboljšuje okus. Termalno pivo je začel variti kot svetlo in temno (oboje je  bilo  močnejše od navadnega), saj se je  zavedal, da kupce pritegneš z novostmi. V glasniku Gostilničarske pivovarne je takole najavil novi izdelek:

»Druga specialiteta, ki bo presenetila pivopivce, je termalno pivo, s katerim bomo prišli v svet.  Varjeno bo iz znamenite termalne vode v Laškem ter bo popolnoma podobno plzenskemu pivu, tako glede okusa  kakor glede barve.«

Z lastnikom laških toplic Theodorjem Gunklom je imel pogodbo za redno dobavo termalne vode, ki so jo vozili s posebnimi sodi naravnost v proizvodni proces.

Laški Nemci in nemškutarji so se iz Kukčevih poskusov norčevali. Zasmehljivo so govorili, da prihaja iz njegove produkcije »Zaubergetränk«.

Anekdota, povezana s termalnim pivom, pripoveduje:

Zgodilo se je, da so zaradi ljudskega prevoda izraza termalno pivo (“Kurbier“ - (Kurort/zdravilišče + Bier), osvajalce ženskih src, ki so tudi radi skočili čez plot, poimenovali kar „termalno pivo“ in se tako izognili neprimernemu izrazu ...

Savinjsko pivo Kukec, tako svetlo (4,9% vol.) kot temno termalno (5,8% vol.), je na voljo v steklenicah 0,33 l v Ekomuzeju hmeljarstva in pivovarstva Slovenije v Žalcu, TIC-u Žalec in TIC-u Prebold, Hotelu Žalec, gostilni Privošnik v Šempetru, gostilni Fijalka v Preboldu, ZKTŠ Vransko, gostišču Sebastijana Možine v Žalcu, Piseriji Zanzibar v Žalcu in Hostlu Plus Caffe v Petrovčah in točeno v Ekomuzeju hmeljarstva in pivovarstva Slovenije v Žalcu. V darilnem kartonu s tremi steklenicami, na katerem je predstavitev pivovarja in podjetnika Simona Kukca v slovenskem in angleškem jeziku, je lepo darilo in spominek.

Minister za zdravje opozarja: Prekomerno pitje alkohola škoduje zdravju!

2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009
Podpora Ekomuzej-ju